top of page

Merhaba!

 

Ben Burcu Beste, 29 Temmuz 1998’de Kayseri’de dünyaya geldim. 

 

İlk diyet kelimesini ne zaman duydum hatırlamıyorum fakat çocukluğum boyunca tüm aile toplanıp uzun süren yemekler yerken kim hangi yemekten ne kadar yedi hesabının tutulduğu ve bu ay en çok kiloyu kim verdi yarışlarının yapıldığı bir ortamda büyüdüm. Bir zaman sonra tabii ki sıra bana da geldi, ergenliğe girdikten sonra aldığım kiloların beni rahatsız etmesiyle beraber diyet yapmayı daha o yaşlarda deneyimledim. Kendime sorduğum ilk soru “Gerçekten bu kadar zor olmak zorunda mıydı?” oldu. 

Lise eğitimimi Kayseri’de AGÜV TOBB Özel Tekden Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra içinde bulunduğum diyet kültürünün sadece bana ve aileme özel olmadığını, birçok kişinin de bu durumu yaşadığını fark ettim ve bu konuda neler yapabilirim diye düşündükten belli bir süre sonra “Diyetisyen olmak” istediğime karar verdim. Bu amaçla da İzmir Katip Çelebi Üniversitesi – Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nü tercih ettim.  Şu anda ise yine İzmir Katip Çelebi Üniversitesi'nde Beslenme ve Diyetetik Yüksek Lisans Programına devam etmekteyim

IMG_9344.jpg

Lisans hayatım boyunca çeşitli hastane ve kurumlarda staj yapma fırsatı yakaladım. Bu deneyimlerle birlikte diyetin sadece sayıları takip etmek veya yiyecekleri kısıtlamak olmaması gerektiğini fark ettim. Aslında, yemek yeme deneyimimizin sevgi, şefkat ve farkındalıkla şekillenmesi gerektiğine inandım.Bu nedenle tüm danışmanlıklarımdaki amacım, insanların yiyeceklerle olan ilişkilerini iyileştirerek daha sağlıklı hale getirmek, bedenlerini sevgiyle kabul etmelerine ve içsel dengeyi bulma konusunda onlara rehberlik etmek.

 

2021 yılında Acıbadem Üniversitesi tarafından verilen toplamda 6 gün ve toplamda 60 saat süren Yeme Farkındalığı: Diyet Psikolojisi & Diyet Dışı Yaklaşımlar sertifika programını başarıyla tamamladım.

Çalışma hayatımın ilk yılında İzmir Dünyagöz Hastanesinde mutfak ve poliklinik diyetisyeni olarak çalıştım.


Şu anda ise ruh beden ve zihin anlamında tam bir iyileşme sağlayabilmek adına fizyoterapist ve psikolog arkadaşlarımla beraber Sanita Yaşam Kliniğinde online ve yüzyüze beslenme danışmanlığı vermeye devam ederken aynı zamanda Diyetince ekibinde kurumsal beslenme danışmanlığı da vermekteyim.

bottom of page